Curriculum

Big Smile School promoveaza educatia de excelenta, descoperind, dezvoltand si promovand potentialul nativ al fiecarui copil.

Curriculum Big Smile are la baza curriculum national avizat de M.E.N la care se adauga elemente specifice menite sa creeze un program educational echilibrat.

In programul educational Big Smile

• dezvoltarea inteligentei emotionale
  • limbile straine
  • arta plastica
  •  sportul

au un locul lor bine definit.

Scopul nostru este de a oferi copiilor cunostiintele necesare pentru a putea aborda orice domeniu.

Abordare:

• metode activ participative
  • lucrul in clase cu numar mic de copii
  • aplicarea in activitati a situatiilor din viata reala
  • programe de studiu individualizate
  • cursuri suplimentare
  • activitati care sustin performanta scolara
  • dezvoltarea autonomiei in pregatirea temelor
  • incurajarea studiului individual
  • invatarea bazata pe proiect
  • pregatire pentru teste, evaluari , concursuri

Optimizam programa romaneasca prin metode eficiente de predare, invatare si evaluare.

Cursurile de limba engleza detin un procent important in  curriculum nostru extins. Minim 5 ore de curs pe saptamana- profesor de limba engleza ,  curs de conversatie -cu nativ vorbitor de limba engleza, manuale publicate de edituri internationale, evaluari, testari scrise, certificate de limba engleza.

Cursurile de arta– expun copiii la cultura , le dezvolta creativitatea, lasa imaginatia sa se exprime.

Orele de dezvoltare personala urmaresc dezvoltarea capacitatii de a lucra in echipa, cresterea capacitatii de comunicare, stimularea capacitatii perceptive, dezvoltarea motricitatii generale, cresterea increderii in sine si ceilalti, dezvoltarea imaginatiei, stimularea atentiei.

Orele de sport– ne dezvolta armonios si sanatos copiii.  Intre baschet sau volei, copiii pot alege ce sport sa invete.

Cluburile  permit valorificarea inclinatiilor , talentului fiecarui copil in parte.

Existenta unui portofoliu pentru fiecare elev  ( lucrari, teste, fise de lucru, evaluari) ajuta la urmarirea progresului copilului.

Consultatiile individuale urmaresc intarirea comunicari dintre profesori si parinti  , scopul fiind evolutia ascendenta a elevului pe parcursul intregii perioade de studiu.

Activitatile extracurriculare sunt incluse in taxa scolara. De la vernisaje, expozitii, vizite la muzee, vizionari de spectacole la excursii si proiecte ecologice  toate activitatile sunt alese astfel incat sa imbine recreerea atat de necesara cu procesul de invatare.